Ali bo Kitajska napadla Tajvan, bodo kitajski avtomobili nadomestili evropske in kdo bo največji čez 50 let?

»Letos se gospodarska rast na Kitajskem pobira predvsem zaradi opustitve politike ničelnega covida. Torej se dogaja na Kitajskem to, kar se je povsod po svetu po odpravi zaprtij javnega življenja,« je povedal George Magnus, ekonomist in raziskovalec na Centru za kitajske študije na Univerzi v Oxfordu.

Magnus je opozoril predvsem na to, da Kitajsko na poti do prevladujočega gospodarskega vpliva v svetu čaka kar nekaj čeri. »Gre za najhitreje starajočo se družbo na svetu. Število njenega prebivalstva se manjša. Število delovno aktivnih je vrh doseglo leta 2012,« opisuje Magnus. Po njegovem ni vprašanje, kako hitro bo rasla Kitajska v prihodnje, temveč kako stabilna bo. Opozarja tudi na zadolženost, ki dosega trikratnik bruto domačega proizvoda.

Eden od govornikov na Finančni konferenci je odgovoril tudi na nekaj vprašanj.

Vse nas je presenetila hitra opustitev kitajske politike ničnega covida. Je bilo Šija dejansko strah ljudi?

Te debate so se začele že pred oktobrskim partijskim kongresom. Tedaj je bila še močna zaveza zasledovanju te politike. Protesti so morda vplivali na časovnico te odločitve, niso pa bili odločilni.

Ali bo Kitajska napadla Tajvan? Če da, kdaj?

 

Za kitajsko vlado ni racionalno napasti ali blokirati Tajvana. Kitajska noče postati globalna izobčenka in ne želi podobnih sankcij, kot so doletele Rusijo. Pametneje za Kitajsko bi bilo pridobiti vpliv na Tajvance, da bi se želeli združiti s Kitajsko.

Si želimo finančne ločitve od Kitajske ali ne?

Ljudje mislijo, da to lahko storiš tako, kot ugasneš luč. To je proces, ki ima začetno in končno točko. Končna točka je popolna prekinitev gospodarskih odnosov in nihče ne želi tega. Mnogi pa mislijo, da bi bilo to treba narediti na področjih tehnologije, semikonduktorjev oziroma pri stvareh, ki lahko vplivajo na svetovno varnost.

Bodo v Evropi kitajski avtomobili nadomestili evropske?

Mislim, da ne, vendar se morajo evropski proizvajalci vozil hitro zganiti.

EU, ZDA, Kitajska, Indija. Katera bo prva čez 50 let?

Če že zvijate mojo roko: ZDA bodo še vedno dominanta oziroma prevladujoča sila.